Ez a weboldal a felhasználói élmény optimalizálása érdekében sütiket használ.

2024. március 29. péntek

Kömlőd község

Kömlőd

Félszáz versmondó Kömlődön

Napra pontosan 252 éve, 1760. május 11-én született Kömlődön Pálóczi Horváth Ádám, korának jeles írója, költője, akinek tiszteletére immár ötödik alkalommal került sor pénteken a Közelebb Egymáshoz alapítvány versmondó versenyére a református templomban.

A kétévente megrendezett eseményre a térség kilenc településéről, többek között Mocsáról, Dadról, Környéről, Szákszendről, Nagyigmándról és Oroszlányból érkeztek irodalomkedvelő fiatalok, hogy négy korosztályban mérjék össze előadói tudásukat. Az 53 versenyző két alsó tagozatos és két felső tagozatos csoportban állt a zsűri elé, melynek elnöki tisztét a neves színész, Bács Ferenc vállalta el. A versenyzőket és a megjelent vendégeket a rövid áhítatot követően Gerecsei Zsolt, a rendező szervezet elnöke köszöntötte, majd megkezdődött a nemes versengés, mely során a fiatalabb korosztályok szabadon választott műveket, míg az idősebbek magyar szerzők hazafias verseit adták elő.

A közel kétórás bemutatót követően a zsűri visszavonult a döntéshozatalhoz, míg a jelenlévők felkeresték a templom szomszédságában Pálóczi Horváth Ádám szülőházát, ahol megkoszorúzták a költő emléktábláját.

Bács Ferenc zsűrielnök értékelésében külön kiemelte a verseny magas színvonalát, majd átadta az elismeréseket a győzteseknek, helyezetteknek, illetve a legszebben beszélő indulónak.

Eredmények:

1-2 osztály:
1. Járfás Helga  - Mocsa
2. Süveg Glória - Mocsa
3. Kovács Rebeka - Dad

3-4. osztály:
1. Mózes Krisztina - Mocsa
2. Kocsis Sára - Oroszlány
3.  Fodor Réka  -  Szákszend

5-6. osztály:
1. Pirityi Kamilla - Mocsa
2. Farádi Csaba - Dad
3.  Kulhanek Bence - Dad

7-8. osztály:
1.  Antal  Lilli - Mocsa
2.  Pálvölgyi Zoltán -  Mocsa
3.  Füstös Bence - Környe

A legszebb magyar beszédért díjat Antal Lilli  (Mocsa) érdemelte ki.

Portré: Bács Ferenc 76 éve, 1936-ban Erdélyben, Nagyszebenben született, Kolozsváron nőtt fel. Orvosnak készült, de két év után félbehagyta tanulmányait, s a marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színészfőiskolára jelentkezett. Diplomájának kézhezvétele után az intézmény tanára lett, és a helyi Nemzeti Színházhoz szerződött.

1977-ben költözött családjával Magyarországra. Egy-egy egy évadot töltött Miskolcon, majd Győrben. Ezután hívta Várkonyi Zoltán 1979-ben a Vígszínházhoz. Nyolc évig volt a társulat tagja. 1987-ben a József Attila Színházhoz szerződött, majd szabadúszó lett. 1992-1998 között a Nemzeti Színház művésze. 2000-2003 között Sopronban lépett fel, azóta ismét szabadfoglalkozású. Több mint egy tucat nagyjátékfilmben és közel ötven tévéfilmben szerepelt. A színészet mellett évekig tanított beszédművészetet a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Számtalan elismerése közül a 2011-ben kapott Magyar Köztársaság Kiváló Művésze díj a legrangosabb.

A verseny képeit a Galériában tekintheti meg!

2012.05.12.

Please publish modules in offcanvas position.