Ez a weboldal a felhasználói élmény optimalizálása érdekében sütiket használ.

A magyar hadtörténet legnagyobb tragédiájára emlékeztek Kömlődön


A Himnusz közös eléneklését követően a református templomban kezdődött csütörtökön a kömlődi önkormányzat rendezvénye, melyen az 1943-as Don melletti tragédiára emlékeztek a jelenlévők.
Szemeti Ferenc lelkész beszédében emlékeztetett arra, hogy 1942 áprilisa és júliusa között több ezer vagonnal szállították a magyar katonákat a szovjet hadszíntérre, ahol később a 2. magyar hadsereg mintegy 130-150 ezer katonája lelte halálát. A német hadiipar ekkor már a saját csapatai ellátására sem volt képes, így nem voltak abban a helyzetben, hogy a magyarok felfegyverzésre tett ígéreteiket teljesítsék. A későbbi védelmi harcokban különösen hiányoztak a páncélosok, a páncéltörő fegyverek, a tüzérségi vontató eszközök, valamint az egyéni felszerelések.
Bogáth István települési képviselő Szilágyi Dezső százados naplójából idézte fel a harcokat, s a mérhetetlen emberáldozatot. 69 évvel ezelőtt, 1943. január 12-14. között az oroszok áttörték a hősiesen küzdő doni magyar arcvonalat, s az ütközet során odaveszett a 2. magyar hadsereg jelentős része.
Ezt követően a község doni emlékművénél folytatódott a kegyeleti aktus, melyen ott volt a képviselő-testület több tagja mellett Kiss Ferenc polgármester és Madari Ferenc alpolgármester is. Itt az önkormányzat, a helyi civil szervezetek és a község lakói helyezték el a kegyelet virágait, mécseseit, miközben elhangzott annak a tizenhét kömlődi katonának neve, akik sohasem tértek haza a Don-kanyarból, végül a Magyar Takarodó hangjaival zárult az önkormányzat megemlékezése.

Oroszlány, 2012.01.12.