Ez a weboldal a felhasználói élmény optimalizálása érdekében sütiket használ.

Egészségmegőrző jó tanácsok a hideg idő beálltával

Közeleg a téli hideg, ami bár nem kedvez a járványok terjedésének, viszont a szervezet lehűlése elősegítheti a fertőző baktériumok, vírusok bejutását szervezetünkbe. A szakemberek kimutatták, hogy télen a hőmérséklet csökkenése a szív- érrendszeri halálozás kockázatát mintegy 2%-kal növeli.

Természetesen a fent leírt hatások mellett különös figyelmet kell fordítani a kihűlés, fagyhalál megelőzésére. A hideg, havas, fagyos időjárás életveszélyt jelenthet azon emberek számára is, akiknek fedél van a feje fölött, de nem rendelkeznek fűtőanyaggal, vagy egészségi állapotuk miatt képtelenek fűteni. Különösen nagy kockázatnak vannak kitéve az idősek, csecsemők, kisgyermekek, tinédzserek, krónikus betegségben szenvedők, fizikálisan vagy mentálisan korlátozottak, szociálisan hátrányos helyzetűek, hajléktalanok. Látogassuk meg egyedül élő szomszédainkat, rokonainkat, ismerőseinket, vegyük észre, ha nem füstöl a kémény, nincs mozgás a lakás körül.

Ha a hideg csapadékhullással és jegesedéssel is jár, megnő a balesetek veszélye. Legnagyobb mértékben a töréssel járó balesetek aránya növekszik.

Tanácsok a hideg hatásának mérséklésére:

A hideg hatásait kivédhetjük megfelelő öltözködéssel, meleg ételek és italok fogyasztásával. Viseljünk természetes alapanyagú gyapjú vagy pamut alsó ruházatot. Védjük magunkat a széltől és az átnedvesedéstől. A nedves ruhákat minél előbb váltsuk át.

Különösen figyeljünk arra, hogy megfelelő cipőt, csizmát viseljünk, mert a lábfej hamar lehűl, a lábujjak könnyen szenvedhetnek könnyebb-súlyosabb fagyási sérüléseket! Hasonlóan védjük kezünket és a fejünket is.

A lakáson belül is öltözzünk rétegesen, a lábainkat is védjük gyapjú zoknival, viseljünk papucsot. Tegyünk szőnyeget a padlóra, a nem tökéletesen záró nyílászárók elé, ablak közé helyezzünk párnát, szőnyeget.

Ne fogjunk meg hideg tárgyakat csupasz kézzel, viseljünk kesztyűt!

Krónikus betegségben szenvedők lehetőleg ne tartózkodjanak hosszú ideig a szabadban extrém hideg időben. A gyógyszerek adagjának esetleges módosításáról kérjék ki a kezelőorvos tanácsát!

A hidegben is fontos legalább napi 2 liter vagy több folyadék fogyasztása.

Tömény alkoholos italok fogyasztása nem ajánlott, növeli a végtagokon a hőleadást, elősegíti a kihűlést!

Ha autóval utazunk, vigyünk magunkkal meleg takarót, termoszban meleg folyadékot.

Miről ismerhetjük fel a kihűlés jeleit?

Enyhe hideg esetén végtagjaink hidegek, vacogunk. Ha fájnak a végtagjaink és mozgásunk, figyelmünk lassul, akkor testünk hőmérséklete jelenősen csökkent, ez már a súlyos kihűlés egyik előjele. Mozgással vagy melegedő hely felkeresésével kell megelőzni a további kihűlést. Zsibbadás jelentkezése a kéz- és lábujjakban a fagyási sérülés fokozott kockázatára figyelmeztet! Sápadt arc és halvány bőr szintén a hideg hatás jele, ezért haladéktalanul kezdje melegíteni az adott testrészt, például dörzsöléssel. Ha a hidegben ritmuszavart, mellkasi fájdalmat, légszomjat érez, hívjon orvosi segítséget! Ilyenkor nem szabad továbbfolytatni a fizikai aktivitást, mert az súlyosbíthatja állapotunkat!

Hideg hatására súlyosbodható kórképek vagy bekövetkező betegségek

Légzőszervi megbetegedések (asztma, krónikus légúti betegség)

Légzőszervi panaszok: fokozott váladéktermelődés, légszomj, köhögés, fulladás.

Szív-érrendszeri megbetegedések (Koszorúér betegség, szívinfarktus, agyér betegségek)

Szív- érrendszeri panaszok: mellkasi szorító fájdalom, ritmus zavar, légszomj.

Perifériás érbetegségek

Perifériás keringési panaszok: a végtagok, fedetlen testrészek (orr, fül) elszíneződése (fehér, kék, piros szín), bizsergés,  zsibbadás, fájdalom.

Vázizom rendszeri betegségek  „feszes nyak" syndroma, ínhüvely gyulladás)

Vázizom tünetek: fájdalom, merevség, mozgáskorlátozottság, érzészavar, izomgyengeség.

Bőrgyógyászati problémák (hideg csalánkiütés, viszketés, pszoriázis fellángolása, atópiás dermatitis)

Bőrtünetek: viszketés, kiütések, duzzadás, halvány bőr, vörösödés, folyadék gyülem.

Hideggel kapcsolatos sérülések, balesetek.

Elcsúszás, elesés, kihűlés, fagyás következtében végtagelhalás.

 

Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal

Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve