Ez a weboldal a felhasználói élmény optimalizálása érdekében sütiket használ.

Közlekedj „okosan”

Sokszor szentségeltem a Kömlőd-Tata út állapota miatt, mikor arra jártam, de ez eddig ritkán fordult elő, viszont pár hónapja mindennap használom…

Valami borzalmas, amit a földműves lakótársak művelnek azzal az úttal! Nem kicsit veszélyeztetve minden nap az én és autóstársaim életét! Úgy tudom, hogy egy ideje bejött az a törvény, hogy le kell takarítani az utat, miután kihajtottak a földjükről, de ez itt SOHA nem történik meg! Állandóan vastagon sáros az út!... Kérem, még tavasz előtt foglalkozzon a kérdéssel, mert akkortól jön az igazi borzalom… az ősz förtelmes volt…

Egy kömlődi lakostól érkeztek ezek a sorok, s a kérdésnek utánajárva megtudtuk, hogy már a „takarítási kötelezettséget” megelőzi egy másik. A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény  39. § (4) bekezdése ugyanis kimondja: „A szilárd burkolatú közúthoz csatlakozó földút kezelőjének meg kell akadályoznia, hogy a földútról a járművek a szilárd burkolatú közútra földet, iszapot, követ vagy egyéb anyagot hordjanak fel.”

Hogyan kell megakadályoznia? Például sárrázó kialakításával…

Balabás Tihamér, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. megyei igazgatóságának üzemeltetési és fenntartási osztályvezetője tájékoztatása szerint a földút kezelője, tulajdonosa számára előírhatják a földút csatlakozásánál a sárrázó burkolat kialakítását, s ha ez nem történik meg, az előírást a Nemzeti Közlekedési Hatóságon keresztül érvényesíthetik. Sőt, engedély nélküli útcsatlakozásnál még annak megszüntetésére is lehetőség nyílik egyszerű kiárkolással.

De mi történik akkor, ha a járművek már alaposan felhordták a sarat?

Természetesen ezt a kérdést is feltettük és a kapott válasz a közlekedők számára reményt keltő: ha a közút kezelője az útellenőri körzetbejárás közben, vagy bejelentés alapján értesül balesetveszélyes sárfelhordásról, akkor kihelyezi a „Csúszós úttest” veszélyt jelző táblát és felkutatja az elkövetőt, akit kötelez az út letakarítására, végső esetben feljelentést is tehet a rendőrségen „közúti veszélyeztetés” jogcímen. Az osztályvezető azt is elmondta, hogy a tapasztalataik szerint az útellenőri vagy telefonon történt felszólításra általában megtörténik a letakarítás, vagy a föld tulajdonosa, kezelője megrendeli azt a társaságuknál.

Az autósok is segíthetik a Közútkezelő munkáját, a balesetveszély megszüntetését, mégpedig igen egyszerű módon: ha sárfelhordást tapasztalnak, bátran jelentsék be az alábbi elérhetőségeken:

Magyar Közút Nonprofit Zrt. Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóságának ügyelete:

Telefon: 34/819-451

30/951-1450

30/840-9451

E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

2014.01.24.