Ez a weboldal a felhasználói élmény optimalizálása érdekében sütiket használ.

Hatvan éves intézmény

Hatvan évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit Komárom-Esztergom Megye első gyógypedagógiai intézménye Kömlődön. Hegyháti Alajos, az alapító, nem csak intézményének kiváló pedagógusa, vezetője volt, de nagyrabecsült tanítómestere is mindazoknak, akik életcéljuknak a sérült, beteg emberekkel való foglalkozást, e nehéz, de gyönyörű hivatást választották – ezekkel a gondolatokkal köszöntötte Becsákné Szőke Éva, a Komárom- Esztergom Megyei Óvoda, Általános Iskola, Speciális Szakiskola, Kollégium és Gyermekotthon igazgatója az olvasókat abban a kiadványban, amely a kömlődi tagintézmény évtizedeit dolgozza fel az 1954-es nyitástól napjainkig.

A hétfőn kezdődött ünnepségsorozat első eseményeként Hegyháti Alajos Állami-díjas gyógypedagógus emlékhelyét koszorúzták meg, aki 22 éven keresztül irányította az akkoriban foglalkoztató intézetnek nevezett iskolát, majd az azt követő konferencián Szász Lídia Dóra tagintézmény-vezető ismertette a hat évtized főbb állomásait.

- 1954-ben 3 tanulócsoporttal, 54 vegyes fogyatékosságú növendékkel és 16 munkatárssal indult el a tanítás Kömlődön. Az évek során fokozatosan bővült az épület, valamint a tanulók és a dolgozók létszáma is. 1960-ban történt az első beruházás; öt tanterem épült, majd a következő években megépült a mosókonyha és a raktárak.

1973-ban készült el a 14 tantermes iskola, 1976-ban megépült a betegszoba, gyermekműhely, és 1996-ban a tornacsarnok. 1968-ban értelmileg akadályozott gyermekek oktatására specializálódott iskolánk. A kisegítő csoportok a tatai Diákotthon felépülése után (1987) kerültek el intézményünkből. 1980-ban nyitottuk meg gyógypedagógiai óvodánkat a korai fejlesztés igényét felismerve. 2004-ben az 50. jubileumi ünnepségen intézményünk felvette az alapító igazgató, Hegyháti Alajos nevét. 2005-ben adhattuk át a 32 fő befogadására alkalmas modern gyermekotthont, ahol állami nevelt növendékeink jelenleg is élnek. 2005-től iskolánk készségfejlesztő speciális szakiskolai képzést is biztosít – fogalmazott a szakember, aki az ars poeticát hangsúlyozva így fejezte be beszédét: Szeretnénk követni iskolánk alapítójának, Hegyháti Alajosnak iskolánk életét meghatározó gondolatait: „Az idő az élet ajándéka, melyből mindenkinek jut egy-egy szakasz. Hogy azt az időt ki, hogy tölti el, rajra múlik. A kömlődi intézményt-, melyet sokkal inkább az emberi összefogás és jó szándék teremtette és éltette, mint az anyagi erők- megszámlálhatatlanul sok láncszem tartja. Ez az ereje és jövőjének biztosítéka. Ennek felismerése optimizmust, de egyben felelősséget is kell, hogy ébresszen azokban, akik a folytatást, a következő láncszemek szerepét vállalják.”

A hétfői rendezvény a gyermekotthon lakóinak produkcióival folytatódott, melyek során – többek között – színpadi adaptáció idézte fel egy teljes napi programjukat. Dr. Pálhegyi Ferenc: A pedagógus, mint fényforrás címmel tartott előadást, majd a jelenlévő gyógypedagógus, gyermekvédelmi és gyámhivatali szakemberek az eltelt évtizedek eseményeit felelevenítő kiállítást tekinthettek meg, végül a Hegyhát díjak átadása zárta az ünnepségsorozat első napját.

Szerda délelőtt az intézmény egykori dolgozóit, pedagógusait, munkatársait és diákjait látták vendégül, akiket a jelenlegi otthonlakók szórakoztattak. Mint azt Szász Lídia Dóra hangsúlyozta, az elmúlt hatvan évben sokan megfordultak a hegyháti-ban, hiszen az intézmény nyugdíjasainak száma meghaladja a nyolcvan főt, nem beszélve a több száz gondozottról, akiket mindig tárt karokkal fogadnak.

A jelenlévőket egy erre az alkalomra összeállított kisfilm kalauzolta, majd teaház várta őket, a szerdai napra pedig a Hegyháti gulyás és a kötetlen beszélgetés, a régi emlékek felidézése tette fel a koronát.

Szász Lídia Dóra tagintézmény-vezető előadásának teljes anyagát holnaptól olvashatják!

2014.05.21.