Ez a weboldal a felhasználói élmény optimalizálása érdekében sütiket használ.

2024. április 29. hétfő

Kömlőd község

Kömlőd

Perczel nap

Két kiállítást is megtekinthettek a meghívott vendégek szombaton délelőtt a kömlődi iskola folyosóin, ahol a hagyományos Perczel Mórra emlékező tárlat mellett az intézmény átadásának 15. évfordulója alkalmából készített tablók idézték fel az elmúlt másfél évtizedet.

Dorogi Attiláné tagintézmény-vezető köszöntötte elsőként a jelenlévőket, akik között ott volt Kiss Ferenc polgármester mellett Trézlné Staudinger Csilla, a környei anyaiskola igazgatója és a képviselő-testület több tagja is.

Mint azt az ünnep szónoka megfogalmazta: minden évben felelevenítjük névadónk életének fontosabb állomásait, történéseit, s megpróbálunk méltók lenni az általa képviselt emberi értékekhez. Szeretnénk olyan kitartóak, bátrak és hazaszeretők lenni, mint amilyen Perczel Mór volt élete során. A beszédet és a diákok műsorát követően megkoszorúzták a Perczel emléktáblát.

A szabadságharc kiemelkedő alakja több szálon is kötődik a község történelméhez. Családja a szabadságharc előtt és alatt Kömlődön élt. Az 1811. november 11-én született Perczel Mór 1846-ban nősült meg, elvette a faluban élő Sárközy család egyik leányát, Juliannát. A szabadságharc bukása után a tábornok egy ideig a településen bujkált, majd innen indult külföldi száműzetésébe.

Az iskola építésének előzményeit és nehézségeit Madari Ferenc alpolgármester idézte fel, aki annak idején a község vezetőjeként szerzett érdemeket a beruházás megindításában. Mint mondta, már csak az idősebbek emlékeznek arra, hogy öt különböző épületben folyt a tanítás, s 1985-től minden követ megmozgattak annak érdekében, hogy a kornak megfelelő elhelyezést nyerjen az intézmény. A múlt század kilencvenes éveinek közepén sikerült olyan pályázati lehetőségre lelni, melynek segítségével 1997. elején megkezdődhettek a munkák, s még az év szeptemberében méltó körülmények között kezdődhetett meg a tanítás.

S miközben végre modern iskolánk lett, a szülők elkezdték más településekre íratni gyermekeiket, s ez a tendencia súlyos helyzetbe hozta az önkormányzatot: csökkent a gyereklétszám, és nem maradt más, mint az intézményfenntartó társulás megalakítása, vont szomorú mérleget az utóbbi évek létszámalakulásáról az alpolgármester.

Az iskolai megemlékezést követően az önkormányzat és a civil szervezetek képviselői a Perczel ház előtt tavaly felavatott emlékművet koszorúzták meg, míg a diákok a délelőtt folyamán játékos módon, hét állomáson élhették át a szabadságharc katonáinak egy napját. Volt toborzás, a felszerelés ellenőrzése, felkészülés az ütközetre, végül a jól megérdemelt pihenés a sikeres – játékos – harcot követően.

Az akadályversenyt a "Tábornokok" csapata nyerte (Nagy Szabolcs, Somogyi Nikolett, Molnár Alexandra, Henter Noel), második lett a "Büszke" csapat (Mizser Bernadett, Szikszai Márk, Hujber János, Szathmári Kinga), míg a képzeletbeli dobogó harmadik fokára a "Csillag" csapat állhatott (Kriskó Judit, Somogyi Szabolcs, Pöck Luca, Kriskó Éva).

2012.11.10.

Please publish modules in offcanvas position.