Ez a weboldal a felhasználói élmény optimalizálása érdekében sütiket használ.

2024. május 5. vasárnap

Kömlőd község

Kömlőd

A szabadságharc kömlődi hőseiről is megemlékeztek

Kevés település dicsekedhet annyi személyi kötődéssel az 1848-49-es forradalomhoz és szabadságharchoz, mint Kömlőd, ahol különös gonddal készültek a 166. évforduló méltó megünneplésére. A híres honvédtábornok Perczel Mór családja a szabadságharc előtt és alatt Kömlődön élt. A neves katona 1846-ban itt nősült meg, s vette el a Sárközy család egyik leányát, Juliannát, majd a szabadságharc bukása után innen indult külföldi száműzetésébe.

Obernyik Károly 1814-ben a faluban született, később Pestre került ügyvédként, ahol barátságot kötött Petőfivel, tagja volt a Tízek Társaságának, s komoly szerepe volt az 1848-as események előkészítésében. Pázmándy Dénes szintén a község szülöttje. 1848-ben lett Fejér vármegye főispánja, s többek között a Honvédelmi Bizottmány tagjaként is dolgozott.

A program a Hősök Parkjában kezdődött, ahol az iskola diákjainak előadását követően Kiss Ferenc polgármester méltatta a nemzet egyik legkiemelkedőbb, leghősiesebb együttmozdulásának jelentőségét.

- Az egyes hősök neve csak töredékekben maradt fenn az utókor számára, de tudnunk kell, hogy nem egy arctalan tömeg vívta ki a szabadságot. Ezt az alkotni képes, a közös célokért tenni tudó és tenni akaró egyének teremtették meg. A polgári forradalom lehetőségét az egyes emberek összefogása vívta ki. Akaratukat összekovácsolta, erejüket megsokszorozta, hogy tudták: nagy dolgokra képesek, ha összefognak – fogalmazott a község vezetője.

Az ünnepség zárásaként a szabadságharc tiszteletére állított kopjafánál Kiss Ferenc polgármester, Schvarczné Stieber Rita jegyző, valamint a Kömlőd civil szervezeteinek képviselői helyezték el koszorúikat, majd az jelenlévők felkeresték Obernyik Károly szülőházát és a Perczel emlékművet.

A szabadságharc és forradalom tiszteletére rendezett megemlékezés a temetőben ért véget, ahol Kövesdy József sírját koszorúzták meg a település prominens képviselői. A korabeli márványtáblán a következő szöveg olvasható: „Emlékül Kövesdy József úrnak, az 1848/49-diki Magyar szabadságharcz egyik hősének. Élt 44 évet.”

2014.03.16.

Please publish modules in offcanvas position.